![]() |
|
rame de 32 sau mai mari? - Printable Version +- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum) +-- Forum: Despre forum si cuvant de intampinare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=3) +--- Forum: Prezentare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=10) +--- Thread: rame de 32 sau mai mari? (/showthread.php?tid=27) |
rame de 32 sau mai mari? - Florentin - 12-17-2014 Buna ziua. Sunt inca in faza de acumulare de informații pentru ca din primăvara sa încep cu acest sistem , care mi se pare foarte apropiat de ceea ce îmi doresc eu. Vreau sa construiesc lazile si nu ma hotărăsc la dimensiunile interioare. Ramele as vrea sa fie cu Hoffman de 32 si le inmultesc cu 8 pentru a avea dimensiunea finala? Mai adaug si ceva pentru toleranta? Merci rame de 32 sau mai mari? - Ola Ioan - 12-19-2014 Buna Florentin! Hoffmanul de 32 e ok. Daca ai vazut filmuletele lui Max, ai putut observa ca el nu a lasat nimic pentru toleranta... din experienta proprie pot sa-ti spun ca e putin mai dificil sa scoti prima rama , daca ai de lucrat cu rama, atunci cand corpul e plin...dar dupa prima rama scoasa totul e usor. Si e bine sa incepi cu penultima rama, pentru a nu strivi albinele; iar in comert exista deja un cleste special cu care poti scoate rama mai usor, chiar daca folosesti manusi apicole. Deci inmultesti 32 cu 8 si vei avea dimensiunea interioara a corpului: 25.6 cm.DAR ATENTIE MARE LA LEMNUL DIN CARE VEI FACE CORPURILE!!! TREBUIE SA FIE SCANDURA USCATA, ALTFEL VEI AVEA SURPRIZE PE URMA!!! rame de 32 sau mai mari? - Florentin - 12-23-2014 Merci frumos Ioan. Craciun minunat sa ai. rame de 32 sau mai mari? - sebi - 12-26-2014 Buna ziua, Ce am observat eu la lazile Dadant cu 12 rame 1/1 este ca ultima rama, adica cea lipita de peretele interior al stupului nu este prea mult folosita iar celulele sunt mai putin inalte, probabil din cauza caldurii, vara cand bate soarele pe stup; dar daca am distantat un pic rama cu vreo 4 mm de perete au luat-o in lucru, deci sunt curios daca vor fi luate in lucru cele lipite la acest tip de stup cu 8 rame de 3/4?! Eu m-am gandit sa calculez astfel incat sa ramana 5 mm de o parte si de alta; distanta pe care o voi mentine intercaland intre ultima rama si perete o sipca, atat pt stabilitate in transport cat si pt a reduce propolizarea intre rame. Inca un plus pe care l-am observat, atunci cand lucrezi rama cu rama si daca nu ai spatiu, prima rama pe care o scoti tr sa o pui undeva, in ceva, dar daca ai spatiu, poate ramane in lada, dar asta este la stupul Dadant. Sebi |