Forumul Renașterea Stupăritului
ÃŽnceputuri ardelenesti - Printable Version

+- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum)
+-- Forum: Despre forum si cuvant de intampinare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Prezentare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Thread: ÃŽnceputuri ardelenesti (/showthread.php?tid=28)



ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 11-20-2014

Buna ziua,

Am inceput de asta varacu doi stupi dadant de 12 rame așa cum am fost sfătuit. Din fericire, am dat peste sistemul Maximus, care mi se pare cel mai aproape de ceea ce cred si îmi doresc referitor la creșterea albinelor. Am cumpărat si citit cartile domnului Ciprian si cred ca pentru mine au venit la momentul oportun. Din primăvara as vrea sa trec si sa ma extind pana la 10 familii in sistem Maximus.

Cat despre mine, va pot spune ca sunt inginer si creșterea albinelor este un vis care acum sper sa devina real. Cu stima, Florentin




ÃŽnceputuri ardelenesti - nicu - 11-21-2014

bun venit pe acest forum si eu sint incepator in acest sistem,tinem legatura iar cei experimentati sa ne spuna si noua...... <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 11-24-2014

Mulțumesc frumos. Problema e ca după ce am citit cărțile lui Ciprian(sper sa îmi fie iertata familiaritatea), fiind excelente, m-am hotărât la acest sistem. Dar nu stiu cui sa ii pun întrebările inerente pe care le am.




ÃŽnceputuri ardelenesti - nicu - 11-25-2014

nu stiu ce se intimpla cu acest forum,este prea multa liniste....


ÃŽnceputuri ardelenesti - Ola Ioan - 11-25-2014

Buna Florentin si bun venit pe forum, un forum pe care linistea e cam mare, dar daca noi care n-am renuntat vom mereg mai departe, cred ca vom reusi sa facem putina "galagie". <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />



ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 11-27-2014

Buna sa va fie inima la toți. Eu vreau sa ma apuc sa construiesc stupii. Întrebările referitoare la construcția stupului ar fi:

1. Distanta dintre rame, e buna 7 mm+/- 1 mm ?

2. Distanta dintre rama si fund, e bine 30 MM?

3. Sa folosesc pt început rame cu FA, având 35 MM hofmanul?

4. Cat de avantajos e sa poziționez picioarele perpendicular pe rame, având in vedere ca nu voi face prea curând pastoral?

Trebuie sa mentionez ca familiile sunt amplasate in zona de deal având salcâm, poliflora, salcie, chiar si floarea soarelui, in Sebes, Jud Alba, in gradina casei părintești, altitudine 350 m, care are înclinație ENE-VSV de cca 20grade. As vrea sa ii poziționez cu fata către VSV.

5. La taierea ramelor de 1/1 in 3/4Ciprian scrie sa nu mai punem la loc stinghia inferioara. Nu înțeleg motivul( nu uitați am început din vara cu doi stupi Dadant de 12).

Merci anticipat


ÃŽnceputuri ardelenesti - Ola Ioan - 12-03-2014

Buna Florentin!

Distanta intre rame,- ma gandesc ca te referi la distanta dintre cele doua corpuri- 7 mm e ok, dar nu mai mult daca se poate... cu cat este mai mica distanta cu atat vor trece mai usor iarna de aceasta bariera.

Distanta dintre rame si fund poate sa fie si 30 mm, dar in general e de 20 mm.

Daca ai posibilitatea, fa rame cu hoffmanul de 32 sau 33 mm, iar in primii ani obligatoriu pe FA, doar saturarea cu trantori cu faguri naturali.

Judetul Alba e un loc superb. Eu am facut liceul pedagogic la Aiud, acolo iernile erau foarte blande... din cele descrise de tine vei avea o vatra ok...DAR MAI DEPINDE SI DE NATURA!!!

Pozitionarea VSV va fi ok.

Va trebui sa tai ramele in primavara cat mai devreme, intr-o faza de dezvoltare cu puiet cat mai putin...daca mai pui la loc si leatul inferior pierzi timp, puietul e sensibil in aceasta perioada la frig, poate raci. O alta situatie...poate ai rame cu hoffmanul de 37, iar astea toamna le scoti si intra la topit- cu toate ca la inceput fiecare rama cladita conteaza mai ales in acest sistem care necesita multe rame-... daca vrei, stinghia respectiva o pui la loc la vara, cand nu te streseaza temperatura, etc...


ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 12-03-2014

Merci frumos. Problema e ca am doar trei stupi, din care doi sunt cu albine, sunt dadant de 12 rame. Eu i-aș pastra si as încerca cu inca 8 noi, pe sistem Maximus. Asta s-ar putea sa fie mai complicat. Așa ca in primăvara va trebui sa am 8 stupi Maximus si cine îmi va da mie rame cu Hoffman de 32-33? Stupii, lăzile, urmează sa ii construiesc, dar nu ma hotărăsc inca la dimensiuni, datorita familiilor ce urmează sa le cumpăr si care vor fi pe rame de 37. Ce sa fac?

Pe de alta parte acest sistem e exact ceea ce îmi doresc si aștept de la albine. Mai mult, poate in timp îmi voi putea aduce si eu contribuția la dezvoltarea acestui sistem. Fara sa fiu lipsit de modestie, am cunoștințe in domenii conexe creșterii albinelor care sper ca ma vor ajuta sa evoluez in domeniu. Deocamdată, adopt politica pașilor mărunți si siguri. Aștept sfaturi de la tine, de la voi, cu mare interes. Mulțumesc anticipat.


ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 12-03-2014

Merci frumos. Problema e ca am doar trei stupi, din care doi sunt cu albine, sunt dadant de 12 rame. Eu i-aș pastra si as încerca cu inca 8 noi, pe sistem Maximus. Asta s-ar putea sa fie mai complicat. Așa ca in primăvara va trebui sa am 8 stupi Maximus si cine îmi va da mie rame cu Hoffman de 32-33? Stupii, lăzile, urmează sa ii construiesc, dar nu ma hotărăsc inca la dimensiuni, datorita familiilor ce urmează sa le cumpăr si care vor fi mai mult ca sigur pe rame de 37. Ce sa fac?

Ce dimensiuni interioare trebuie sa aibă un corp in sistem Maximus si cum procedez când va fi sa cumpăr familii standard in primăvara? Cum le "înghesui" in corpurile Maximus. Cu tăiereape înălțime e clar. Ce fac cu ramele care vor fi sigur de 37 mm?

Pe de alta parte acest sistem e exact ceea ce îmi doresc si aștept de la albine. Mai mult, poate in timp îmi voi putea aduce si eu contribuția la dezvoltarea acestui sistem. Fara sa fiu lipsit de modestie, am cunoștințe in domenii conexe creșterii albinelor care sper ca ma vor ajuta sa evoluez in domeniu. Deocamdată, adopt politica pașilor mărunți si siguri. Aștept sfaturi de la tine, de la voi, cu mare interes. Mulțumesc anticipat.


ÃŽnceputuri ardelenesti - Ola Ioan - 12-06-2014

Mda...Esti norocos ca esti la inceput si poti sa-ti dezvolti logistica de acum inainte. Eu dupa 10 ani de albinarit vreau sa uit dadantaul, dar sincer nici multietajatul nu este chiar ceaa ce prefer....nu zic ca sistemul promovat de Max este rau, dar de 3 ani de cand il incerc, probabail si datorita anilor dezastruosi, nu m-a convins....miere am scos doar de la familiile dadant, dezvoltarea fara stimulari s-a facut anevoios...am inteles clar ideiile lui Max: albinarit natural, fara stimulari, lasand colonia sa se dezvolte armonios in relatie totala cu natura si cu ceea ce-i ofera natura, ajungand intr-un echilibru total...dar acest echilibru realizadu-se doar pe faguri naturali. Ciprian scrie ca a facut un compromis atunci cand a pastrat stasul ramelor ME, ma refer la lungimea ramei, care depaseste cu mult ceea ce aduce albina instinctiv. Pentru faguri naturali insa trebuie CULES, NECTAR nu gluma....sau sirop la greu, caz in care uitam de natural. Eu am renuntat anul acesta in cazul unui stup la stas si am bagat un roi intr-o ladita cu interiorul de 30/30/30, am stimulat si au cladit natural aprox. echivalentul a 9 rame dadant... <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />



Politica pasilor marunti si siguri este foarte buna. Ce te sfatuiesc eu... Indiferent de cunostintele din domenii conexe cresterii albinelor incearca acest sistem pe 2-3 colonii. Fa exact ca la carte timp de 2-3 ani si decide-te atunci daca iti convine sau ba...din experienta proprie pot sa-ti spun foarte sigur, in acest sistem vei avea succes doar cu coloniile puternice!!!



Eu toamna aceasta din 13 colonii in sistem am facut 7...la primavara voi face dezvoltarea cu 2 sus si 1 jos, am si rame suficiente cladite si sper sa fie ok, sa dea rezultate.



Ce poti sa faci cand cumperi colonii pe rame de 37? Pai bagi in corpul de sus atatea rame cate incap, de preferat cele cu puiet si eventual 2 marginase iar restul ramelor le pui in corpul de jos.Daca vei cumpara pana spre mijlocul lui aprilie cu siguranta nu vei avea mai mult de 6-7 rame cu puiet, deci nu va fi greu.Pe urma ramele pe care le bagi la cladit sa fie cu hoffmanul de 32-33, in timp vei elimina tot ce are 37 mm.



Spuneam mai sus ca Max a facut un compromis pastrand o rama stas in sistemul sau...il ajuta ca rama de Me e mai putin inalta iar daca ghemul de iernare e destul de zdreavan atunci cand ajunge sus in corp 2, practic ocupa toata suprafata ramei, avand acces la hrana...dar o colonie mai mica ce face? <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.png' class='bbc_emoticon' alt=':o' />

Sunt o persoana perseverenta, deci nu ma las batut...dar din primavara tot ce am pe dadant trece intr-un alt sistem mult mai prietenos albinei: Layensul!


ÃŽnceputuri ardelenesti - nicu - 12-10-2014

si eu tot cu layens vreau sa incerc in primavara, este mai aprope de scorbura.


ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 12-17-2014

Da, o sa încep cu trei familii. Deja am vorbit cu o firma care imi construieste ramele cu Hoffman de 32( apropos: ce lungime sa aibă acesta?), are si rame construite de vânzare de 3/4 si îmi va vinde si trei familii pe rame de 3/4, dar cu Hoffman de 37. Ce inca nu stiu, pentru ramele de 32 mm, cat sa fie dimensiunile interioare ale cutiei, având in vedere si un eventual spatiu pentru propolizare. Se pot folosi rame drepte, fara Hoffman, cu distanțiere metalice? Eu așa am la cei doi stupi tip Dadant si am observat ca nu propolizeaza? Mulțumesc si poate domnule Ioan putem sa ne auzim si la un telefon, mai ales ca suntem mai aproape ca distanta?




ÃŽnceputuri ardelenesti - sebi - 12-17-2014

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1416942567' post='1300']

Buna Florentin si bun venit pe forum, un forum pe care linistea e cam mare, dar daca noi care n-am renuntat vom mereg mai departe, cred ca vom reusi sa facem putina "galagie". <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


[/quote] Sau unde este prea multa liniste inseamna ca oamenii lucreaza si poate nu au timp, deci poate fi un semn al harniciei <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />


ÃŽnceputuri ardelenesti - sebi - 12-17-2014

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1417882495' post='1305']

Mda...Esti norocos ca esti la inceput si poti sa-ti dezvolti logistica de acum inainte. Eu dupa 10 ani de albinarit vreau sa uit dadantaul, dar sincer nici multietajatul nu este chiar ceaa ce prefer....nu zic ca sistemul promovat de Max este rau, dar de 3 ani de cand il incerc, probabail si datorita anilor dezastruosi, nu m-a convins....miere am scos doar de la familiile dadant, dezvoltarea fara stimulari s-a facut anevoios...am inteles clar ideiile lui Max: albinarit natural, fara stimulari, lasand colonia sa se dezvolte armonios in relatie totala cu natura si cu ceea ce-i ofera natura, ajungand intr-un echilibru total...dar acest echilibru realizadu-se doar pe faguri naturali. Ciprian scrie ca a facut un compromis atunci cand a pastrat stasul ramelor ME, ma refer la lungimea ramei, care depaseste cu mult ceea ce aduce albina instinctiv. Pentru faguri naturali insa trebuie CULES, NECTAR nu gluma....sau sirop la greu, caz in care uitam de natural. Eu am renuntat anul acesta in cazul unui stup la stas si am bagat un roi intr-o ladita cu interiorul de 30/30/30, am stimulat si au cladit natural aprox. echivalentul a 9 rame dadant... <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />



Politica pasilor marunti si siguri este foarte buna. Ce te sfatuiesc eu... Indiferent de cunostintele din domenii conexe cresterii albinelor incearca acest sistem pe 2-3 colonii. Fa exact ca la carte timp de 2-3 ani si decide-te atunci daca iti convine sau ba...din experienta proprie pot sa-ti spun foarte sigur, in acest sistem vei avea succes doar cu coloniile puternice!!!



Eu toamna aceasta din 13 colonii in sistem am facut 7...la primavara voi face dezvoltarea cu 2 sus si 1 jos, am si rame suficiente cladite si sper sa fie ok, sa dea rezultate.



Ce poti sa faci cand cumperi colonii pe rame de 37? Pai bagi in corpul de sus atatea rame cate incap, de preferat cele cu puiet si eventual 2 marginase iar restul ramelor le pui in corpul de jos.Daca vei cumpara pana spre mijlocul lui aprilie cu siguranta nu vei avea mai mult de 6-7 rame cu puiet, deci nu va fi greu.Pe urma ramele pe care le bagi la cladit sa fie cu hoffmanul de 32-33, in timp vei elimina tot ce are 37 mm.



Spuneam mai sus ca Max a facut un compromis pastrand o rama stas in sistemul sau...il ajuta ca rama de Me e mai putin inalta iar daca ghemul de iernare e destul de zdreavan atunci cand ajunge sus in corp 2, practic ocupa toata suprafata ramei, avand acces la hrana...dar o colonie mai mica ce face? <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.png' class='bbc_emoticon' alt=':o' />

Sunt o persoana perseverenta, deci nu ma las batut...dar din primavara tot ce am pe dadant trece intr-un alt sistem mult mai prietenos albinei: Layensul!

[/quote]Salut,



Cateva intrebari, poate clarificam ceva:

Problema reducerii familiilor in sitemul Maximus ar fi motivata de ce? Nu au ajuns inca la starea in care sa-si activeze instinctul genetic de autocuratare de paduchi?

Stupul de tip Layens de ce ar fi mai prietenos, are o rama de suprafata aproximativ ca si de Dadant, dar altcumva impartita?



Cele bune <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


ÃŽnceputuri ardelenesti - Ola Ioan - 12-19-2014

Salut,



Cateva intrebari, poate clarificam ceva:

Problema reducerii familiilor in sitemul Maximus ar fi motivata de ce? Nu au ajuns inca la starea in care sa-si activeze instinctul genetic de autocuratare de paduchi?

Stupul de tip Layens de ce ar fi mai prietenos, are o rama de suprafata aproximativ ca si de Dadant, dar altcumva impartita?



Cele bune <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />



Sebi! Daca intrebarea ta este de de am redus numarul coloniilor in sistem, raspunsul e urmator: erau prea mici in toamna pentru a ierna....practic ar fi iernat si singure....dar in apicultura un lucru e clar : BAGI IN IARNA COLONII SLABE VEI AVEA IN PRIMAVARA COLONII SI MAI SLABE!!! uzura e mult mai mare la o colonie mica.

In acest sistem mai ales daca vrei sa mergi pe idea naturala, fara a stimula primavara, vei avea colonie de productie, in cel mai bun caz candva prin iunie, deci miere de salcam vei avea daca vei primi de la prieteni <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.png' class='bbc_emoticon' alt='Big Grin' /> Si max spunea in carte ca e important sa lucram cu colonii puternice!

EU am trecut in sistem parte din coloniile mele treptat incepand de acum trei ani...doar doua sunt pe faguri naturali, dar nici acelea nu au ajuns la acel nivel incat sa reduca numarul acarienilor la unul foarte mic...anul acesta a fost si foarte dificil in zona mea, cu lipsa acuta de nectar, iar atunci cand nu e nectar problema e cat casa poporului.



Apropo de layens! Eu voi trece tot ce am pe dadant pe un layens in care voi folosi practic rama dadant intoarsa la 90 de grade. De ce? Acum doar atat: daca deschid acum stupii dadant vad urmatoarea situatie: ghemul e in treimea anterioara a ramei si urca pe verticala, avnd la dispozitie cca 26-27 cm de fagure. Ma doare capul cand vad ca in spatele ghemului e o suprafata de fagure foarte mare , portiune pe care mai ales in iarna aceasta coloniile o vor "accesa" greu pentru ca ghemul e mic si nu se deplaseaza si pe orizontala. In momentul in care ghemul ajunge sus, si se intampla sa se apuce matca sa depuna macar cateva oua, chiar daca odata cu cresterea puietului ghemul se desface, riscul de a ramane fara mancare e destul de mare. Trebuie sa intervi cu turtite, etc...



In schimb pe rama intoarsa la 90 de grade ghemul porneste de jos si are toate proviziile desupra sa, chiar si o colonie mai mica are sanse mari sa treaca peste iarna fara interventia apicultorului.



Domnilor, acest forum a luat nastere pentru cei ce folosesc sistemul Maximus. Propun sa discutam mai mult in legatura cu acesta, cu toate ca eu as dori ca si D-l Maximus sa mai intre si sa ne mai aduca noutati. Sper din tot sufletul ca Ciprian e bine, si e doar foarte ocupat!!! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


ÃŽnceputuri ardelenesti - Ola Ioan - 12-19-2014

Pentru Florentin! E foarte bine ca ai gasit pe cineva care sa-ti faca ramele cu hoffmanul de 32. Lungimea ramane aceasi ca la ramele stas! SE MAI MODIFICA URMATOARELE COTE: LEATUL SUPERIOR TREBUIE SA FIE DE 20/20 ( IN CAZUL STASULUI E DE 25/20), IAR PARTEA DE SUB HOFFMAN SE REDUCE TOT LA 20 MM. E BINE CA SI LEATUL INFERIOR SA FIE TOT DE 20 MM LATIME. Vad ca esti nedumerit in legatura cu interiorul corpului. Te sfatuiesc sa-l faci fix. 3.2*8=25.6cmm. despre asta ti-am mai scris, chiar astazi <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />

N-am folosit distantierele metalice, dar sunt convins ca tot ce se gaseste in comert ASTAZI e fabricat in functie de STASURILE existente pe piata...deci eu cred ca distantierul te duce automat la 37mm didtanta intre centrul a doi faguri!

Dar nu inteleg care-i problema propolizarii?????????????????????????????? Fratilor, stiti cat costa 1 kg de propolis? <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes.gif' class='bbc_emoticon' alt='Rolleyes' />

Stiu ca e neplacut sa ti se umple degetele de propolis ...eu lucrez in invatamant si ma deranja cand ma trezeam sambata seara dupa o zi petrecuta printre albine, cu mainile pline de propolis...dar exista deja solutii care curata propolisul si exista si manusi apicole , cu care daca te obisnuiesti lucrezi la fel de bine/repede si incasezi si mai putine intepaturi!



Domnule Florentin, eu as dori ca pe forum si nu numai sa fiu doar Ioan, fara atatea pronume personale de politete...deci uita te rog cuvantul domnule....si putem sa ne auzim si la un telefon oricand, poate candva ne vom si intalni la vreun targ apicol( Blaj, de ex.). Numarul meu este 0743 872688.


ÃŽnceputuri ardelenesti - Florentin - 12-23-2014

Ok. Merci si te voi suna. In legătură cu pronumele folosit, așa m-a învățat tata primii patru ani la școală. Ca a fost invator si mi-a spus ca respectul de sine induce automat si respectul celorlalți. Craciun binecuvantat sa aveți cu toții.


ÃŽnceputuri ardelenesti - nicu - 12-26-2014

craciun fericit si un an bun sa ne dea Domnul.


ÃŽnceputuri ardelenesti - Ola Ioan - 12-26-2014

Craciun fericit si multa sanatate pentru toata lumea!