![]() |
|
Alin - Printable Version +- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum) +-- Forum: Despre forum si cuvant de intampinare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=3) +--- Forum: Prezentare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=10) +--- Thread: Alin (/showthread.php?tid=41) |
Alin - alin - 10-07-2012 salutări tuturor, numele meu este Badea Alin, sunt din Tg-Jiu, profesor de geografie, iar stupina la 40 km. mai la sud, în localitatea PlopÈ™oru. ÃŽncă nu am familii de albine în sistem Maximus, însă studiez acest sistem de peste un an È™i mi-a atras atenÈ›ia încă din perioada când Ciprian era activ pe alte forumuri. Am citit de mai multe ori ambele lucrări ce-i aparÈ›in lui Ciprian È™i am avut plăcerea să stau la discuÈ›ii, la târgul apicol de la Vâlcea. De ce mă îndrept către acest sistem? Pentru că am dorinÈ›a să mă aliniez unui sistem care se apropie cel mai mult de mediul natural dar care poate aduce È™i beneficii economice. ÃŽncă din acest an am început să folosesc rame fără foiță È™i vreau să trec pe rame de 32 mm. ÃŽn încheierea prezentării mele îmi exprim dorinÈ›a de a mă ajuta cu informaÈ›ii toÈ›i cei care aÈ›i implementat acest sistem, pentru început mi-ar fi de folos un kit de stup maximus pentru al arăta tâmplarului. O seară plăcută!!! Alin - Maximus - 10-08-2012 Salut Alin, bine ai venit pe acest forum! gasesti pentru inceput foarte multe informatii , timp sa ai pentru citit. Contacteaza-ma dupa data de 25 oct in privat si facem cumva sa iti parvina un kit pe care sa-l ai de model. Alin - alin - 10-08-2012 mulÈ›umesc mult Ciprian, vorbim la sfârÈ™itul lunii. în ceea ce priveÈ™te timpul pentru citit, iarna este bine venită. O seară plăcută tuturor! Alin - alin - 10-08-2012 ceea ce mă mai interesează foarte mult (pentru mine este o mare necunoscută) este pastoralul în zona de munte. Ar fi interesant un topic cu dezbatere asupra acestei probleme. Am văzut că pe forum există unele informaÈ›ii, însă nu îndeajuns încât să „pornesc la drumâ€. Alin - boromir - 10-22-2012 [quote name='alin' timestamp='1349723329' post='868'] ceea ce mă mai interesează foarte mult (pentru mine este o mare necunoscută) este pastoralul în zona de munte. Ar fi interesant un topic cu dezbatere asupra acestei probleme. Am văzut că pe forum există unele informaÈ›ii, însă nu îndeajuns încât să „pornesc la drumâ€. [/quote] SAlut si bine ai venit! Ai putea incepe chiar tu un asemenea topic. Cred ca multi dintre membrii forumului ar fi interesati de subiect. Eu, de pilda, mi/as dori sa am posibilitatea de a duce stupii undeva la munte si as fi interesat de o asociere in acest sens. Alin - alin - 10-25-2012 ai dreptate în ceea ce priveste crearea unui topic pe această temă. Cred că la tine în zonă ar fi foarte bine dacă È›i-ai deplasa familiile de albine în lunca Dunării, în apropierea zonelor inundabile (dacă mai există aÈ™a ceva). |