Forumul Renașterea Stupăritului
Extractia mierii in sistemul Maximus - Printable Version

+- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum)
+-- Forum: Produsele apicole (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Mierea (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Thread: Extractia mierii in sistemul Maximus (/showthread.php?tid=52)



Extractia mierii in sistemul Maximus - Maximus - 09-13-2012

A sosit momentul sa vorbim si despre miere.



Mierea de munte se extrage o singura data, la sfarsitul lunii August. Ramele sunt naturale, cladite integral de albina, fara foita artificiala. Din acest an am renuntat complet la centrifuga. O parte din miere se va extrage prin presare, iar restul va ramane in faguri fiind valorificata ca atare.



Intrucat nu s-au facut tratamente chimice si nu exista foita de ceara artificiala, calitatea produselor este la superlativ.



Am atasat cateva poze sugestive.


Extractia mierii in sistemul Maximus - dogvet - 09-14-2012

Frumos.la mine c-2 (cel cu rezerve)are toate cele 8 rame asa(chiar mai frumoase <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> ),Problema e alta,ce productie ai mai sus,in C-3,eventual C-4,ca de fapt aia conteaza,ramele cu rezerve nu se pun .


Extractia mierii in sistemul Maximus - Ola Ioan - 09-14-2012

Frumos! Eu momentan am 4 familii cu configuratia pe 2 corpuri. 2 au astfel de rame in C-2, si puietul jos, dar am doua care au puiet si in corp 2 pe cate 3 rame si doar cate 3 rame cu miere capacita integral sau in proportie de 90%. Ramele cu puiet din C-2 au coronite consistente.