Forumul Renașterea Stupăritului
Extractia mierii-centrifuga - Printable Version

+- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum)
+-- Forum: Produsele apicole (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Mierea (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Thread: Extractia mierii-centrifuga (/showthread.php?tid=53)



Extractia mierii-centrifuga - Ola Ioan - 09-13-2012

Ce tip de centrifuga este ideala pt. ramele de 3/4: TANGENTIALA SAU RADIALA? aRE CINEVA CENTRIFUGA RADIALA PT ASTFEL DE RAME?


Extractia mierii-centrifuga - dogvet - 09-13-2012

Oau,daca intrebi de centrifuga inseamna ca anul asta te-ai scos!!!!!! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.png' class='bbc_emoticon' alt='Big Grin' /> Serios vorbind,nu tipul de centrifuga te afecteaza ci viteza cu care descapacesti,acolo e buba si pierzi o groaza de timp .Mai buna dpdv raport pret-utilitate e cea tangentiala.Cea radiala e mult mai scumpa si mai complexa ,se justifica in cazul stupinelor mari.Paradoxal extragerea se realizeaza mai bine in cea tangentiala.