![]() |
|
Extractia mierii-centrifuga - Printable Version +- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum) +-- Forum: Produsele apicole (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=5) +--- Forum: Mierea (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=22) +--- Thread: Extractia mierii-centrifuga (/showthread.php?tid=53) |
Extractia mierii-centrifuga - Ola Ioan - 09-13-2012 Ce tip de centrifuga este ideala pt. ramele de 3/4: TANGENTIALA SAU RADIALA? aRE CINEVA CENTRIFUGA RADIALA PT ASTFEL DE RAME? Extractia mierii-centrifuga - dogvet - 09-13-2012 Oau,daca intrebi de centrifuga inseamna ca anul asta te-ai scos!!!!!! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.png' class='bbc_emoticon' alt=' ' /> Serios vorbind,nu tipul de centrifuga te afecteaza ci viteza cu care descapacesti,acolo e buba si pierzi o groaza de timp .Mai buna dpdv raport pret-utilitate e cea tangentiala.Cea radiala e mult mai scumpa si mai complexa ,se justifica in cazul stupinelor mari.Paradoxal extragerea se realizeaza mai bine in cea tangentiala.
|