![]() |
|
Lucian - Printable Version +- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum) +-- Forum: Despre forum si cuvant de intampinare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=3) +--- Forum: Prezentare (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=10) +--- Thread: Lucian (/showthread.php?tid=91) |
Lucian - clucian - 05-13-2012 Salutare, Nu am nici o albina, am in plan cumpararea unor familii de albine in viitor si trecerea pe sistem maximus, dar pana atunci noroc cu acest forum ca am de unde invata mai multe. Lucian - Guest - 05-13-2012 Salut Lucian, bine ai venit!! Spune-ne te rog si de unde esti. Faptul ca nu ai albine nu este o problema. Inainte de a te apuca citeste tot ce iti pica in mana, e o conditie esentiala. Apoi o iei usor usor cu practica. Nu te sfatuiesc insa sa incepi din prima pe sistemul Maximus. Eu zic ca totusi un dadant sau chiar un orizontal e ideal ca "stup scoala", sa vezi o rama de puiet, o matca, un trantore. In timp capeti experienta si poti sa patrunzi mai bine lucrurile. Oricum esti printre noi, si vei invata multe de aici. Lucian - clucian - 05-15-2012 Salut, Sunt in Bucuresti dar am si o casa in jud constanta o zona destul de buna d.p.d.v melifer. Acolo o sa fie stupina. Ma gandeam sa incep din primavara asta cu niste stupi multietajati, ( ma intereseaza un sistem la care sa umblu la stupi in weekend) dar am ratat startul, il aman mai tarziu. |