Posts: 3
Threads: 1
Joined: May 2012
Reputation:
0
Salutare,
Nu am nici o albina, am in plan cumpararea unor familii de albine in viitor si trecerea pe sistem maximus, dar pana atunci noroc cu acest forum ca am de unde invata mai multe.
Zero stupi - Zero albine
Salut Lucian, bine ai venit!!
Spune-ne te rog si de unde esti. Faptul ca nu ai albine nu este o problema. Inainte de a te apuca citeste tot ce iti pica in mana, e o conditie esentiala.
Apoi o iei usor usor cu practica.
Nu te sfatuiesc insa sa incepi din prima pe sistemul Maximus. Eu zic ca totusi un dadant sau chiar un orizontal e ideal ca "stup scoala", sa vezi o rama de puiet, o matca, un trantore. In timp capeti experienta si poti sa patrunzi mai bine lucrurile. Oricum esti printre noi, si vei invata multe de aici.
Posts: 3
Threads: 1
Joined: May 2012
Reputation:
0
Salut,
Sunt in Bucuresti dar am si o casa in jud constanta o zona destul de buna d.p.d.v melifer. Acolo o sa fie stupina.
Ma gandeam sa incep din primavara asta cu niste stupi multietajati, ( ma intereseaza un sistem la care sa umblu la stupi in weekend) dar am ratat startul, il aman mai tarziu.
Zero stupi - Zero albine