Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
respect apicultorilor
#1
respect, ma numesc nicu, locuiesc in bucuresti dar stupina se afla in jud.calarasi. am 10 stupi verticali pe 10 r cu cat de 3/4. vreau si eu sa aplic sistemul maximus si incerc sa invat cit mai mult atit de pe acest forum cit si din ultima carte a lui ciprian . sint numai ochi si urechi <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes.gif' class='bbc_emoticon' alt='Rolleyes' />
Reply
#2
Salut Nicu! Bine ai venit pe acest forum! Sper ca pe parcurs vor reveni forumistii si vom avea discutii constructive, din care toata lumea va invata!
Reply
#3
alooo s-a terminat vacanta, nu mai este nimeni pe acest forum?
Reply
#4
[quote name='nicu' timestamp='1410200158' post='1282']

alooo s-a terminat vacanta, nu mai este nimeni pe acest forum?

[/quote]

Doar noi incepatorii <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />. Este interesanta abordarea administratorilor acestui forum !!! Suntem pe cont propriu, aplicam si invatam din greseli. De ex eu am redus tratamentele cu varachet (in perspectiva aplicarii tratamentului cu acid oxalic in octombrie) cu consecintele inmultirii paduchilor peste masura, slabind familiile de albine...deci nu a fost o decizie prea buna <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.png' class='bbc_emoticon' alt='Sad' />.
Reply
#5
Buna Sebi! Buna Nicu! Haideti cu " experientele" voastre si eu sunt dispus sa discutam. Sincer, am asteptat mult timp sa revina si alti colegi... dar asta e. AZI NU AM FOARTE MULT TIMP, DAR SPER CA MAINE SEARA SA REUSEC SA SCRIU CATE CEVA DIN CEEA CE AM REALIZAT IN ACEST SISTEM IN ULTIMUL AN.
Reply
#6
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1412189826' post='1284']

Buna Sebi! Buna Nicu! Haideti cu " experientele" voastre si eu sunt dispus sa discutam. Sincer, am asteptat mult timp sa revina si alti colegi... dar asta e. AZI NU AM FOARTE MULT TIMP, DAR SPER CA MAINE SEARA SA REUSEC SA SCRIU CATE CEVA DIN CEEA CE AM REALIZAT IN ACEST SISTEM IN ULTIMUL AN.

[/quote] Multumim pentru deschidere <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />
Reply
#7
Sunt un "pionier" in acest sistem si va urmaresc cu o deosebita atentie.Abia sunt la stadiul de constructie stup Maximus .Mentionez ca mai am si 10 familii in cutii Dadant pe 10 rame de aproape 3 ani.
Reply
#8
Ioan,astept sa ne spui ce ai realizat in acest an,in iarna asta vreu sa ma pun cu ,,burta pe carte'' pentru ca in primavara sunt hotarit sa incep cu acest tip de stup.poate ai si ceva filmulete. <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />
Reply
#9
A trecut iarna dar forumistii sunt tot amortiti,mai corespondam pe acest forum sau ne orientam in alta parte? Maximus unde esti? Ioan ai disparut si tu? pacat,incepuse bine acest forum.
Reply
#10
Buna Nicu.



Nu dispera, nu esti singur. Inainteaza in ceeace vrei sa faci si asa vei ajunge sa si cunosti.

Eu personal m-am inhamat la transferul albinelor din acest an. Cand mi-a permis temperatura am si transferat de pe 1/1 pe 3/4 in stup ME pe 8 rame.



Cele bune,



Sebi
Reply
#11
N-am disparut baieti! Dar am si un loc de munca, am si familie, doi copii... nu pot sa stau toata ziua pe forum. Sincer intru aproape zi de zi, dar daca vad ca voi intrati dor din hasti in pasti cum se zice in Ardeal, cu cine sa povestesc??? Pe langa astea iarna e perioada cand stuparul munceste din greu pentru a le avea pregatite toate la timp! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />



Va mai propun ceva. Haideti sa respectam putin configuratia forumului. Aceasta este pagina de prezentare, s-o lasam pentru asa ceva. Eu am pagina mea, de acum voi prezenta acolo tot ce se intampla la mine in stupina... faceti si voi la fel.....fiecare subiect la topicul lui. In seara aceasta voi prezenta cate ceva, dar putin mai tarziu. Sincer sa fiu m-as bucura ca acest forum sa fie viabil mult timp... depinde doar de noi...si sper sa mai intre si Max <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ph34r.png' class='bbc_emoticon' alt=':ph34r:' />
Reply
#12
O intrebare, poate nu aici trebuia....cartea...cartea domnilor unde o pot gasi?
Reply
#13
Buna! Am observat cam tarziu intrebarea. Daca intrati pe site-ul renastereastuparitului puteti comanda cartea.



Cu respect, Ioan
Reply
#14
ce se intimpla cu acest forum , a intrat in hibernare?cum a fost anul acesta? sunteti multumiti?
Reply
#15
Salut Nicu. A fost un an destul de bun. Eu pot sa afirm ca sunt multumit. Faptul de a fi sau nu multumit depinde si de asteptari, de obiectivele propuse. Cel mai multumit sunt pt faptul ca am observat multe lucruri si am invatat chestii care din primavara ma vor ajuta sa stapanesc mult mai bine sistemul.

Ei, te plangi de activitatea redusa de pe forum. Dar tu ce mai faci? Ai trecut vreo colonie in sistem?
Reply
#16
[quote name='nicu' timestamp='1509620714' post='1665']

ce se intimpla cu acest forum , a intrat in hibernare?cum a fost anul acesta? sunteti multumiti?

[/quote]



Cum zice Ola, depinde de asteptari, daca nu sunt prea mari, exagerate atunci si realizarile sunt pe masura (daca nu te astepti la nimic e si mai bine si cand vezi 1 kg de miere esti in al 9 lea cer <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.png' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> , glumesc desigur, colegii deja ma cunosc <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> )

Eu sunt multumit, am mai inaintat procesul de transformare/readaptare la sistemul natural independent, dar inca nu am atins miezul, ca sa zic asa <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> .



Tu Nicu, cum stai, noi am vorbit chiar in 2015 cand am facut eu trecerea, de atunci multe s-au intamplat, sper ca si tie?!



Cele bune
Reply
#17
ce sa spun , incet, incet am inceput sa trec pe fagure natural, sa vedem la anul ce o sa mai fie...vreu sa incerc aceasta metoda pe un stup layens( nu am layens, dar vreu sa incerc)
Reply
#18
De ce layens?
Reply
#19
E mai aproape de scorbură
Reply
#20
[quote name='nicu' timestamp='1511427580' post='1708']

ce sa spun , incet, incet am inceput sa trec pe fagure natural, sa vedem la anul ce o sa mai fie...vreu sa incerc aceasta metoda pe un stup layens( nu am layens, dar vreu sa incerc)

[/quote]

ma tot intreb, si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, ce va opreste sa va prezentati si voi putin din activitatea cu albinele....Nicu, e greu sa-ti creezi propriul "coltisor" si sa mai vedem ce si cum pe la tine???
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)