09-17-2012, 10:41 PM
Numele meu este Gabriel, sunt din Bucuresti si din primavara aceasta (2012) am trei stupi (verticali/10 rame, cu magazii de 1/2).
Desi am citit cateva carti despre albine si stuparit si am fost indrumat in cateva dintre activitatile care se desfasoara intr-o stupina (dupa metodele "clasice"), este evident ca nu stiu despre albine si stuparit atat de multe pe cat ar trebui sa stie un stupar, asadar mai am multe de invatat.
Cred ca am ajuns pe acest forum nu intamplator (ca doar nimic pe lumea asta nu-i intamplator), ci datorita faptului ca dupa o prima experienta cu metodele si stupii clasici, a venit momentul sa invat metoda organica pe care o promovati. Auzisem mai demult de stupul Warre si mi-a placut ideea de a interveni cat mai putin in stup, lasand albinele sa se organizeze cum stiu ele mai bine, asa ca acum doua zile, la targul de apicultura din Bucuresti, cand am gasit cartea "Albinaritul in sistemul Maximus" si am rasfoit-o, mi-am dat seama ca din primavara viitoare asta o sa fac, o sa trec la sistemul Maximus!
Desi am citit cateva carti despre albine si stuparit si am fost indrumat in cateva dintre activitatile care se desfasoara intr-o stupina (dupa metodele "clasice"), este evident ca nu stiu despre albine si stuparit atat de multe pe cat ar trebui sa stie un stupar, asadar mai am multe de invatat.
Cred ca am ajuns pe acest forum nu intamplator (ca doar nimic pe lumea asta nu-i intamplator), ci datorita faptului ca dupa o prima experienta cu metodele si stupii clasici, a venit momentul sa invat metoda organica pe care o promovati. Auzisem mai demult de stupul Warre si mi-a placut ideea de a interveni cat mai putin in stup, lasand albinele sa se organizeze cum stiu ele mai bine, asa ca acum doua zile, la targul de apicultura din Bucuresti, cand am gasit cartea "Albinaritul in sistemul Maximus" si am rasfoit-o, mi-am dat seama ca din primavara viitoare asta o sa fac, o sa trec la sistemul Maximus!


' />