06-28-2012, 05:17 AM
Eu fac muntii de multi ani, dar m-am ferit sa merg efectiva la zmeura.De ce: mierea de zmeura este o miere monoflora, ca gust si proprietati mult sub mierea poliflora de munte.
Ceea ce stiu e ca zmeurisul apare in urma defrisarilor masive.
Culesurile de floarea soarelui sunt ca si cele de rapita: toxicitate mare datorata stropirilor intensive. Un sistem organic - natural nu se preteaza pentru asa ceva.
Dupa starea vremii de acum, muntele merge binisor. Daca ai posibilitatea du-le undeva, nu cunosc zona ta. Sa fie cat mai putina faneata( pt ca se coseste si ramai dupa 15 iulie fara cules) si sa fie padure amestecata foioase-conifere. Daca e doar fag iar nu e bine.
De asemenea un alt amanunt: stancile. Versantii muntosi stancosi cu vegetatie pe ei sunt cei mai meliferi, precum si versantii care sunt vazuti de soare in cea mai mare parte a zilei.
Ceea ce stiu e ca zmeurisul apare in urma defrisarilor masive.
Culesurile de floarea soarelui sunt ca si cele de rapita: toxicitate mare datorata stropirilor intensive. Un sistem organic - natural nu se preteaza pentru asa ceva.
Dupa starea vremii de acum, muntele merge binisor. Daca ai posibilitatea du-le undeva, nu cunosc zona ta. Sa fie cat mai putina faneata( pt ca se coseste si ramai dupa 15 iulie fara cules) si sa fie padure amestecata foioase-conifere. Daca e doar fag iar nu e bine.
De asemenea un alt amanunt: stancile. Versantii muntosi stancosi cu vegetatie pe ei sunt cei mai meliferi, precum si versantii care sunt vazuti de soare in cea mai mare parte a zilei.

