06-27-2012, 05:58 PM
Deschid un topic aici , din dorinta de a provoca pe cei care citesc si posteaza pe acest forum la o discutie in legatura cu baza melifera din diferite zone . De exemplu la mine in judet culesul albinelor incepe primavara la flora spontana , la papadie si pomi fructiferi, apoi avem cateva masive de salcam ,tei dupa care ar mai fi la sfarsitul lui iunie si in iulie ceva floarea soarelui , dar acum cu hibrizii astia mai putin, am inteles ca nu toate soiurile se preteaza la cules (nu prea am informatii : nu dau nectar sau nu poate albina sa culeaga din cauza formei florii ), apoi la faneata , in zonele unde este.
Din discutii cu diverse persoane , mai mult sau mai putin cunoscatoare, am inteles ca ar fi un cules bun la floarea de zmeura , si ar iesi productii bune, iar mierea de zmeura ar avea si ceva proprietati deosebite . Pe mine m-ar incata mai mult un cules la zmeura decat la floarea soarelui. As putea sa le deplasez la 80-100 km de actuala vatra (Gura Humorului,Campulung Moldovenesc), unde banuiesc ca s-ar gasi ceva zmeura . Nu stiu exact perioada in care albinele ar putea culege si daca merita aceasta deplasare.
Are cineva informatii mai multe pe acest subiect ?
Din discutii cu diverse persoane , mai mult sau mai putin cunoscatoare, am inteles ca ar fi un cules bun la floarea de zmeura , si ar iesi productii bune, iar mierea de zmeura ar avea si ceva proprietati deosebite . Pe mine m-ar incata mai mult un cules la zmeura decat la floarea soarelui. As putea sa le deplasez la 80-100 km de actuala vatra (Gura Humorului,Campulung Moldovenesc), unde banuiesc ca s-ar gasi ceva zmeura . Nu stiu exact perioada in care albinele ar putea culege si daca merita aceasta deplasare.
Are cineva informatii mai multe pe acest subiect ?

