07-03-2012, 06:34 AM
Salutare tuturor,
Sunt într-o dilema si poate cei care cunosc muntele ma ajuta sa iau decizia cea buna;
am albinele (familii si roiuri) inca in padurea de tei, desi cantarul se mentine constant de cateva zile; as vrea sa le duc la munte - Stana de Vale (cca 1200 m alt., zmeurul pe terminate, pad. de conifere si putin fag, multe plantatii), dar nu stiu daca sa duc si roiurile; avand in vedere climatul montan (temperatura, perioade cu precipitatii) se pot dezvolta acestea cum trebuie? se mai are in vedere si posibila aparitie a culesului de mana.
varianta a 2-a pentru roiuri ar fi intoarcerea pe vatra, zona de deal cu faneata si culturi.
va multumesc anticipat
Sunt într-o dilema si poate cei care cunosc muntele ma ajuta sa iau decizia cea buna;
am albinele (familii si roiuri) inca in padurea de tei, desi cantarul se mentine constant de cateva zile; as vrea sa le duc la munte - Stana de Vale (cca 1200 m alt., zmeurul pe terminate, pad. de conifere si putin fag, multe plantatii), dar nu stiu daca sa duc si roiurile; avand in vedere climatul montan (temperatura, perioade cu precipitatii) se pot dezvolta acestea cum trebuie? se mai are in vedere si posibila aparitie a culesului de mana.
varianta a 2-a pentru roiuri ar fi intoarcerea pe vatra, zona de deal cu faneata si culturi.
va multumesc anticipat

