Posts: 27
Threads: 2
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Deschid un topic aici , din dorinta de a provoca pe cei care citesc si posteaza pe acest forum la o discutie in legatura cu baza melifera din diferite zone . De exemplu la mine in judet culesul albinelor incepe primavara la flora spontana , la papadie si pomi fructiferi, apoi avem cateva masive de salcam ,tei dupa care ar mai fi la sfarsitul lui iunie si in iulie ceva floarea soarelui , dar acum cu hibrizii astia mai putin, am inteles ca nu toate soiurile se preteaza la cules (nu prea am informatii : nu dau nectar sau nu poate albina sa culeaga din cauza formei florii ), apoi la faneata , in zonele unde este.
Din discutii cu diverse persoane , mai mult sau mai putin cunoscatoare, am inteles ca ar fi un cules bun la floarea de zmeura , si ar iesi productii bune, iar mierea de zmeura ar avea si ceva proprietati deosebite . Pe mine m-ar incata mai mult un cules la zmeura decat la floarea soarelui. As putea sa le deplasez la 80-100 km de actuala vatra (Gura Humorului,Campulung Moldovenesc), unde banuiesc ca s-ar gasi ceva zmeura . Nu stiu exact perioada in care albinele ar putea culege si daca merita aceasta deplasare.
Are cineva informatii mai multe pe acest subiect ?
Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Eu fac muntii de multi ani, dar m-am ferit sa merg efectiva la zmeura.De ce: mierea de zmeura este o miere monoflora, ca gust si proprietati mult sub mierea poliflora de munte.
Ceea ce stiu e ca zmeurisul apare in urma defrisarilor masive.
Culesurile de floarea soarelui sunt ca si cele de rapita: toxicitate mare datorata stropirilor intensive. Un sistem organic - natural nu se preteaza pentru asa ceva.
Dupa starea vremii de acum, muntele merge binisor. Daca ai posibilitatea du-le undeva, nu cunosc zona ta. Sa fie cat mai putina faneata( pt ca se coseste si ramai dupa 15 iulie fara cules) si sa fie padure amestecata foioase-conifere. Daca e doar fag iar nu e bine.
De asemenea un alt amanunt: stancile. Versantii muntosi stancosi cu vegetatie pe ei sunt cei mai meliferi, precum si versantii care sunt vazuti de soare in cea mai mare parte a zilei.
Posts: 27
Threads: 2
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Multumesc pentru raspuns , saptamana viitoare voi face o " excursie " in zona de munte pentru " orientare"
Posts: 1
Threads: 0
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Salutare tuturor,
Sunt într-o dilema si poate cei care cunosc muntele ma ajuta sa iau decizia cea buna;
am albinele (familii si roiuri) inca in padurea de tei, desi cantarul se mentine constant de cateva zile; as vrea sa le duc la munte - Stana de Vale (cca 1200 m alt., zmeurul pe terminate, pad. de conifere si putin fag, multe plantatii), dar nu stiu daca sa duc si roiurile; avand in vedere climatul montan (temperatura, perioade cu precipitatii) se pot dezvolta acestea cum trebuie? se mai are in vedere si posibila aparitie a culesului de mana.
varianta a 2-a pentru roiuri ar fi intoarcerea pe vatra, zona de deal cu faneata si culturi.
va multumesc anticipat
Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
07-03-2012, 06:48 AM
(This post was last modified: 07-03-2012, 06:48 AM by Maximus.)
Din pacate nu va pot da un raspuns obiectiv. In primul rand nu cunosc zona, potentialul melifer fiind foarte important.
Va spun insa cum fac eu, poate va ajuta la ceva:
1. Nu deplasez niciodata roiurile nicaieri de pe vatra( le las sa creasca, unde sunt sigur ca au aceasta posibilitate)
2. La 1200 m duc doar nucleii de imperechere pentru o perioada scurta (2-3 saptamani).
3. Stupinele deplasate la munte le asez de regula in zone relativ joase, aproape de poale, si sunt constituite numai din coloniile standard, de productie.
4. Chiar daca se strica vremea si vine frigul coloniile puternice, cu un bun sistem de intretinere nu au probleme. De cand am elaborat Sistemul Maximus nu am mai avut niciodata puiet varos.
Posts: 352
Threads: 16
Joined: May 2012
Eu locuiesc la 20 km de Bistrita inspre Cluj. Sursele de cules sunt variate, in general de la flora spontana. Avem paduri, pasuni, fanete si lunca raului Sieu. In iernile blande dupa mijlocul lui februarie apare primul polen de la alun. In iernile serioase acest moment apare doar la mijlocul lui martie.Pana la salcam daca vremea permite familiile se pot dezvolta armonios iar in anii buni aduna chear miere de productie(2007, 2009, 2011). Salcam este aproape in fiecare localitate din zona dar nu ff mult, sunt cateva "masive" mai mari de 5 ha, in rest mai putin, dar e bine si asa. teiul este mai putin, imprastiat prin paduri, dar masiv adevarat de tei nu avem. In rest flora spontana a fanetelor, pasunilor.
Pana anul trecut am avut o situatie fericita. In hotarul localitatii erau nelucrate in jur de 200 ha teren agricol. Jumatate era in zona mai inalta, in vecinatatea pasunilor, padurilor unde vara era plin de trifoi alb. Cealalta jumatate era in zona de ses , in apropierea raului unde s-a raspandit o planta pe care nu o cunosc, dar care a aparut in zona acu 7-8 ani si treptat a ocupat aproape toata trenurile nelucrate de la ses. Creste in tufe care cresc si pana la 1,5 m inaltime si are inflorescente de culoare galben-portocalie, florile sunt mici asemanatoare cu floarea strugurilor. E super melifera, durata de inflorire este in jur de trei saptamani, si incepe sa infloreasca intre 15 iulie - 1 august, in functie de conditiile meteo. In ultimii 3-4 ani albinutele mele au iernat pe aceasta miere. Anul trecut a inflorit in august , era o seceta cumplita fara nici o alta sursa de cules. Seceta a durat pana spre sfarsitul lui noiembrie, deci singura miere era cea culeasa de la acea planata. Este inchisa la culoare si putin picanta.
Intre timp au aparut fermele din zona care au arendat aceste suprafete si incet -incet dispare acest rai al albinutelor mele. Fiind ferme de vite sper sa apara culturi furajere care sa nu necesite stropiri dar sa aiba si valente melifere.
Va provoc la o discutie! Cunoaste cineva facelia? Oare se poate cultiva fara erbicidare? In satul vecin doi stupari s-au asociat si au insamantat pentru inceput 0,5 ha. Inca nu cunosc rezultatele, dar din cele citite pe net si din alte surse am aflat ca este superba.
Posts: 55
Threads: 3
Joined: Jul 2012
Reputation:
0
Ca sa reiau o intrebare a lui Ciprian mai veche:,,de care facelia ,cu par sau fara par?'' <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.png' class='bbc_emoticon' alt=':lol:' /> Din cite stiu eu,fara ierbicidare nu prea se poate,pt ca buruienile din cultura o vor invada ,de-abia cind facelia e mare inhiba celelalte plante?
Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Am plantat si eu intr-un an facelia. Fara ierbicidare.
A iesit cam dupa o luna- o luna si jumatate, pe un fond de vreme primavaratica rece. Chiar daca au fost si ceva buruieni prin ea, totul a fost foarte bine. A rasarit si al doilea an, e drept nu asa de deasa ca in primul.
Cred ca plantata pe suprafete mari este foarte buna, are dezavantajul necesitatii plantarii in fiecare an. Ma gandesc la un amestec facelia- trifoi.
A, si era facelia cu par, fara par nu am gasit... <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='  ' />
|