Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Albina SA
#1
Salut, eu nu am o experienta in ce priveste Sistemul Maximus, deocamdata invat pe albinele parintilor mei. Anul acesta am facut rost de un model de lada pe sistem Maximus pe care la iarna o sa o multiplic si sa incep usor sa invat ce si cum.

Acum albinele sunt in Aiud, iar primavaravara le duc mai la deal 10 Km la tara.

Despre mine pot sa va spun ca invat greu si uit repede.

Sunt toma necredinciosul.

Sunt cam neincrezator, cam pesimist in viitorul apiculturii din cauza schimbarilor climatice din ultimii 3 ani.

De ani de zile albimele au fost pentru mine un hobby si nu un lucru din care sa scoti bani.

Toti ne gandim la bani si am incercat, din pricina asta, sa tranformam albinele si munca lor in ceva profitabil pentru noi, numai ca mie nu mi-a reusit pana acum decat intr-un singur an din cei 6 in care m-am aratat interesat de fenomen.
Reply
#2
Salut, Bine ai venit!

Cred ca avem serioase motive sa ne ingrijoreze ceea ce se intampla cu clima. Ca apicultori, nu cred ca ar trebui sa fim pesimisti. Ma uitam in vara asta ca venise luna iulie si erau constant 40 de grade. Pentru mine floarea soarelui era ultima posibilitate de a strange ceva miere, eram ingrijorat, dar observam, in acelasi timp, cu cata liniste lucra albina. Era o nepotrivire intre gandurile din capul meu si munca ei sfanta.Mie imi lipsea increderea.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)