Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bun gasit!
#1
Numele meu este Gabriel, sunt din Bucuresti si din primavara aceasta (2012) am trei stupi (verticali/10 rame, cu magazii de 1/2).

Desi am citit cateva carti despre albine si stuparit si am fost indrumat in cateva dintre activitatile care se desfasoara intr-o stupina (dupa metodele "clasice"), este evident ca nu stiu despre albine si stuparit atat de multe pe cat ar trebui sa stie un stupar, asadar mai am multe de invatat.



Cred ca am ajuns pe acest forum nu intamplator (ca doar nimic pe lumea asta nu-i intamplator), ci datorita faptului ca dupa o prima experienta cu metodele si stupii clasici, a venit momentul sa invat metoda organica pe care o promovati. Auzisem mai demult de stupul Warre si mi-a placut ideea de a interveni cat mai putin in stup, lasand albinele sa se organizeze cum stiu ele mai bine, asa ca acum doua zile, la targul de apicultura din Bucuresti, cand am gasit cartea "Albinaritul in sistemul Maximus" si am rasfoit-o, mi-am dat seama ca din primavara viitoare asta o sa fac, o sa trec la sistemul Maximus!
Reply
#2
Bine -ai venit!



Vei gasi aici un sprijin important pentru evolutia ta pe acest sistem. Totul depinde insa de tine,sa prezinti etapele pe care le realizezi asa cum au facut-o si ceilalti si sa respecti intocmai ce scrie in carte, fara sa incerci sa "adaptezi".



Sistemul Maximus trebuie aprofundat mai intai foarte bine, de aceea iti recomand sa citesti cartea ori de cate ori ai ocazia, pentru a intelege TOTUL. De asemenea forumul contine deja multa informatie care iti va fi foarte utila.



Succes!
Reply
#3
Multumesc Maximus!



Referitor la documentatie, am cumparat ultima carte (de fapt, asa am si ajuns pe acest forum), insa nu reusesc sa o gasesc pe prima, "Renasterea Stuparitului". As avea nevoie de ea pentru ca peste tot se face referire la lucruri care sunt prezentate numai acolo. Banuiesc ca s-au epuizat toate exemplarele tiparite ... intrebarea este, imi poti trimite (contracost, bineinteles) o varianta scanata, sau in format pdf?
Reply
#4
In curand va apare un volum complet care va contine si prima carte, si multe alte lucruri in plus.



Ai detalii aici:



http://www.renastereastuparitului.com/fo...-completa/



P.S. se vede ca nu prea citesti forumul.
Reply
#5
Vazusem deja topicul la care ma trimiti - am parcurs aproape tot forumul, la unele topicuri am citit chiar tot <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />



Numai ca am presupus ca pana va aparea cea de-a treia carte, mai dureaza (deocamdata am vazut ca inca mai astepti observatii la primele doua volume; pana le compilezi, faci ultimele finisaje, dai la tipar ... in sfarsit, eu cred ca o sa fie la dispozitia cititorilor la inceputul anului viitor ... Sa nu ma intelegi gresit, mi-ar placea sa apara cat mai repede, la sfarsitul lunii asteia, daca s-ar putea, dar sincer, nu cred ca este posibil.



Din cauza asta te-am intrebat, pentru ca as fi vrut sa citesc prima carte cat mai repede, mai ales ca citind-o pe a doua, sunt lucruri pe care nu le inteleg pe deplin (pentru ca la tot pasul faci referire la prima).

Oricum, chiar daca o sa o am pe prima, asta nu inseamna ca n-o sa o cumpar si pe cea care urmeaza sa apara (de regula la cea de-a doua editie se elimina eventualele greseli, se clarifica unele aspecte deja descrise si apar lucruri noi, asa ca in mod sigur ma va interesa noua carte!)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)