da, sunt doua piese imbinate pentru simplul motiv ca abricul meu este de 200. desigur ca se pot face dintr-o singura bucata daca dispui de scandura si abricht mai lat. chiar recomand asta pt ca te scuteste de ceva manopera si reduci riscul de erori. rama este standard de 3/4, Langstroth.
observatie, acolo sunt schitele dupa care am lucrat, deci le-am adaptat la scule, la latimea scandurii de care dispuneam si nu am pretentia ca respecte standardele ingineresti. sper insa sa va fie utile.
atentie! dimensiunile corecte sunt cele de la
stupul Maximus (fata si lateral), al meu este mai scurt cu 10 mm, asa cum am aratat si la pagina mea, deci nu va luati dupa el!
@Maximus, pentru a evita perpetuarea greselii pe care am facut-o eu recomand sa stergi schita
[url="http://www.renastereastuparitului.com/forum/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_id=62"]STUP BONDARUL ROZ.bmp[/url]. in caz contrar, daca cineva isi face lazi dupa cotele de acolo va trebui sa-si taie ramele daca doreste sa incapa fara sa striveasca albina de pe leatul superior al corpului de jos <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes.gif' class='bbc_emoticon' alt='
' />
E bine ca ai specificat acest lucru. In casuta cu pozele am scris si eu, nu mai are rost sa o sterg.