11-08-2017, 10:14 PM
|
verificarea vitalitatii
|
|
11-08-2017, 10:20 PM
Am facut si doua filmulete in graba despre cei doi mini nuclei in care am bagat la iernat cate o matca. Sunt curios cum vor rezista. Deocamdata au cladit faguri, si-au bagat mierea, sunt ok.
11-10-2017, 08:25 AM
Arata bine. In ce perioada au cladit fagurii?
11-10-2017, 01:38 PM
[quote name='admin' timestamp='1510302311' post='1690']
Arata bine. In ce perioada au cladit fagurii? [/quote] Au cladit in ultima sapt din oct - inceput de noiembrie. Sincer astept iarna sa vedem daca vor cladi si atunci.
12-12-2017, 09:41 PM
12-12-2017, 09:45 PM
12-12-2017, 09:48 PM
12-12-2017, 10:08 PM
Filmuletele au fost facute astazi 12.12. 2017.
12-13-2017, 04:17 PM
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1513116490' post='1721']
Filmuletele au fost facute astazi 12.12. 2017. [/quote] Salut, Arata bine nucleele, spor la construit. Eu nu as fi crezut ca un nucleu asa mic poate fi iernat <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt=' ' />. Sunt si eu curios cum vor merge mai departe.
12-13-2017, 04:42 PM
Foarte frumos. Am doar doua remarci:
1. este f. important sa intelegem ca adevaratul test de vitalitate implica cladirea fagurilor in perioada rece, cand albinele sunt in ghem. Si aici va invit pe voi sa spuneti de ce. 2. pentru a evita condensul in nucleu nu folosim Folie. Punem doar capacul direct. Astfel asiguram un spatiu de primenire a aerului mai maricel pe verticala, iar evtl. picaturi de condens se vor depune pe partea inferioara a capacului. La fiecare vizita, cu o simpla scuturare am scapat de ele daca se aduna mai multe.
12-13-2017, 07:02 PM
Am renuntat la folie si picaturile de condens se depun intradevar pe capac. Le scutur de fiecare data cand ridic capacul.
Eu cred ca daca o matca valoroasa transmite forta vitala maxima unei maini de albine, acea forta vitala se va manifesta prin construirea fagurilor in plina iarna. Cred ca albinele trebuie sa fie ale matcii respective pt a avea forta vitala maxima. In cazul meu doar in nucleul mai populat e asa. In nucleul mai mic albinele nu sunt ale matcii, dar acea minicolonie imi place mai mult. Imi place mai mult modul de construire a fagurilor. Eu cred ca pt a construi albinele trebuie sa se desprinda din ghem. Acest lucru e posibil doar daca forta vitala e la cote maxime. Nu am uitat cat de agere erau albinele in acel mini nucleu prezentat de Ciprian si era sfarsit de decembrie. Calitatea matcii se vede foarte clar in colonia mare in care a ajuns.
03-09-2018, 08:38 AM
Acest "proiect" la mine a esuat.
03-09-2018, 02:04 PM
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1520584690' post='1737']
Acest "proiect" la mine a esuat. [/quote] Pacat, dar este si asta o experienta! Cand estimezi ca au murit? |
|
« Next Oldest | Next Newest »
|
Users browsing this thread: 1 Guest(s)


' />. Sunt si eu curios cum vor merge mai departe.