05-10-2012, 08:18 AM
Va salut! Ma numesc Adi,locuiesc in Craiova,vatra la tara,la 20 km de locuinta,Sint pe acest sistem din 2010 ca studiu,din primavara 2011 efectiv.,am trecut o iarna cu albinele pe acest sistem,cu destul de multe peripetii,toate generate de lipsa de experienta si de absenta unei comunicari cu cineva aflat intr-o situatie similara.Intre timp,lucrurile s-au schimbat <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='
' /> .Sistemul Maximus e un sistem pus la punct,dar complicat pina il intelegi.Ca sa poata fi aplicat este nevoie de ceva cunostinte apicole,prima carte a lui Ciprian este itr-adevar ,,ABC-ul'',dar e abc-ul in acest sistem de stuparit,a nu se confunda cu abc-ul in apicultura.Pot sa spun ca ,la ora actuala,sistemul e aplicat pe aprox 50 colonii.Studiul e in plina desfasurare,vom vedea ce iese,cit se dovedeste ca e adevarat si aplicabil si cit nu.Pina la ora actuala,trecind prin fazele tipice unui sezon,pot spune ca nu am gasit inadvertente,desi sint multe exprimari ce dau nastere la interpretari,iar multe din fenomene si lucruri sint aratate ca si cum au aparut brusc fara a fi aratat si modul lor de obtinere.Darrrr,sa mergem mai departe!!!
' /> .Sistemul Maximus e un sistem pus la punct,dar complicat pina il intelegi.Ca sa poata fi aplicat este nevoie de ceva cunostinte apicole,prima carte a lui Ciprian este itr-adevar ,,ABC-ul'',dar e abc-ul in acest sistem de stuparit,a nu se confunda cu abc-ul in apicultura.Pot sa spun ca ,la ora actuala,sistemul e aplicat pe aprox 50 colonii.Studiul e in plina desfasurare,vom vedea ce iese,cit se dovedeste ca e adevarat si aplicabil si cit nu.Pina la ora actuala,trecind prin fazele tipice unui sezon,pot spune ca nu am gasit inadvertente,desi sint multe exprimari ce dau nastere la interpretari,iar multe din fenomene si lucruri sint aratate ca si cum au aparut brusc fara a fi aratat si modul lor de obtinere.Darrrr,sa mergem mai departe!!!

