Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prezentare dogvet
#1
Va salut! Ma numesc Adi,locuiesc in Craiova,vatra la tara,la 20 km de locuinta,Sint pe acest sistem din 2010 ca studiu,din primavara 2011 efectiv.,am trecut o iarna cu albinele pe acest sistem,cu destul de multe peripetii,toate generate de lipsa de experienta si de absenta unei comunicari cu cineva aflat intr-o situatie similara.Intre timp,lucrurile s-au schimbat <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> .Sistemul Maximus e un sistem pus la punct,dar complicat pina il intelegi.Ca sa poata fi aplicat este nevoie de ceva cunostinte apicole,prima carte a lui Ciprian este itr-adevar ,,ABC-ul'',dar e abc-ul in acest sistem de stuparit,a nu se confunda cu abc-ul in apicultura.Pot sa spun ca ,la ora actuala,sistemul e aplicat pe aprox 50 colonii.Studiul e in plina desfasurare,vom vedea ce iese,cit se dovedeste ca e adevarat si aplicabil si cit nu.Pina la ora actuala,trecind prin fazele tipice unui sezon,pot spune ca nu am gasit inadvertente,desi sint multe exprimari ce dau nastere la interpretari,iar multe din fenomene si lucruri sint aratate ca si cum au aparut brusc fara a fi aratat si modul lor de obtinere.Darrrr,sa mergem mai departe!!!
Reply
#2
Adi, te rog sa incepi sa asterni aici ceea ce nu ai inteles. Intr-adevar eu am abordat acest sistem "dintr-o suflare "in carti, sarind peste pasii pe care un incepator ar fi dorit sa ii gaseasca.



Datorita faptului ca elaborarea sistemului s-a facut pe o perioada foarte mare de timp( 6-7 ani), mie acum imi este foarte greu sa incep de la nivelul 0 cu explicatii si demonstratii, si daca as fi avut pe cineva cu care sa colaborez la scrierea cartilor as fi inceput asa cum ai spus tu intr-o convorbire telefonica, de la 0 la infinit, nu de la 1000.



Dar timpul nu este trecut, si cu ajutorul vostru putem aduce acea lipsa de nivel de la 1000 la 0 in actualitate.
Reply
#3
buna ziua sunt ciprian din sibiu.am inceput apicultura cum 2 ani cu un prieten mai vechi in acest domeniu.am avut 5 familii care mi-au murit in prima iarna.acum mi-am comandat iar 5 lazi dupa modelul maximus si vreau sa incerc iar.sper sa am mai mult succes de data asta.va salut
Reply
#4
[quote name='Garyu' timestamp='1336651535' post='74']

buna ziua sunt ciprian din sibiu.am inceput apicultura cum 2 ani cu un prieten mai vechi in acest domeniu.am avut 5 familii care mi-au murit in prima iarna.acum mi-am comandat iar 5 lazi dupa modelul maximus si vreau sa incerc iar.sper sa am mai mult succes de data asta.va salut

[/quote]Salut Garyu !Iti doresc succes!
Reply
#5
Ciprian tu spui sa astern pe hirtie nelamuririle legate de acest sistem.Eu vad problema si din punct de vedere al profesiei mele,unde se stie foarte clar productivitatea,consumurile,rentabilitatea s.a.m.d.Ar fi foarte bine sa faci,,o fisa tehnica" a sistemului.Adica ,citi stupi ai bagat in studiul tau,citi ai la ora actuala,care sint productiile maxime ,minime,citi tii pe o locatie.La inceputul anului 2011 vorbeai de o asociatie cu scop extrem de precis,economic.Daca acest lucru nu se va realiza totul va ramine la nivel de ,,poezie",frumoasa ce-i drept,dar fara finalizare financiara,fara o coagulare intr-un grup distinct.Daca consideri ca ceea ce spun eu e irelevant ma opresc si discutam strict despre crestere,dar e important sa fie cunoscute aceste aspecte de la inceput.
Reply
#6
Adi, de 7 ani aproape lucrez integral pe acest sistem.



Am incercat sa infiintez o asociatie dar totul a fost prematur si initiativa a esuat.



Grupul se va coaliza singur, in timp, si se va consolida tot in timp. Numai dupa ce aceste doua conditii sunt stabilite ne putem gandi la o asociatie, si acest lucru dupa mine dureaza cativa ani. Trebuie sa stim fiecare de ce suntem in stare si ce vrem sa facem.



Pentru inceput trebuie sa stapanim sistemul la degetul mic pentru a ne putea incadra in categoria de producatori pe sistemul natural-organic. De-abia apoi ne vom constitui intr-un grup distinct, care isi va apara singur interesele. Piata de desfacere pentru produsele organice - naturale este din plin. Singura conditie este calitatea.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)